Kanal Tedavisi

Tedavi edilmemiş çürükler nedeniyle bu dokunun hasarlanması ve/veya iltihaplanması durumunda, dokunun uzaklaştırılıp, kök kanalının şekillendirilmesi, temizlenmesi ve ardından kanalın dolgu maddeleriyle doldurulması işlemine kanal tedavisi adı verilmektedir

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, lokal anestezi altında yapılır. Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir şekilde acı ve ağrı hissedilmez. Kanal tedavisi, diş merkezindeki hastalıklı pulpa dokusunun çıkartılarak dişin şekillendirilmesi, yıkanması, kurulanması ve kök kanallarının dezenfektan bir madde ile temizlendikten sonra doldurulup kapatılması ve daha sonrasında üzerinin dolgu işlemiyle ya da porselen protez kuron (kaplama diş) ile kapatılmasıdır. Kanal tedavisi genelde tek seansta biten bir işlemdir.
Seans süresi diş kökünün veya köklerinin durumuna göre yarım saat ile bir saat arasında değişebilmektedir. Kanal tedavisi sonrası ağrı olması (kısa süreli) ihtimali vardır. Ancak bazı sıra dışı durumlar da vardır. Örneğin apseli ve enfeksiyonlu dişlerde tedavinin birkaç seansta, enfeksiyon geçene kadar uygulanması düşünülür ve ihtiyaç duyulursa kanal tedavisine ek olarak cerrahi yöntemlere de başvurulabilir.
Kanal tedavisi uygulanan dişler sinirleri olmadığı için daha kırılgan bir hale gelmektedir. Hastalar çok sert besinler yememeli, bu dişlere karşı daha hassas davranmalıdır. Aksi takdirde çeşitli kırıklar oluşabilir. Kanal tedavisi uygulanan dişin çürümeyeceğini sanmak çok yanlıştır. Tedavinin uygulandığı diş, hassasiyet gösterilip fırçalanmazsa çürümeye devam eder.
Kanal tedavisi, sadece çürüğü büyük olan dişlere yapılmaz. Bu tedavi aynı zamanda kök uçlarında enfeksiyon oluşan; apseli, kronik ya da akut enfeksiyonlu dişlere de yapılır. Kanal tedavisinin uygulanması ile iyileşen bu bölgeler enfeksiyonun yeniden nüksetmesine müsaittir. Bu yüzden hastaların dişlerine azami dikkat etmesi ve düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmesi gerekir.
Kanal tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?
 • Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde
 • Travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda
 • Ortodontik tedavi sonucu dişe gelen aşırı kuvvet sonucu dişin canlılığını kaybettiği durumlarda
 • İlerlemiş diş eti hastalıklarında
 • Dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde
Bir dişe kanal tedavisi yapılması gerektiği nasıl anlaşılır?
 • Dişinizde soğuk sıcak hassasiyeti
 • Gün içinde hiçbir uyaran olmadan ağrı
 • Yemek yerken ve sonrasında ağrı oluyorsa
 • Sinirlerin ölmesi sonucu dişinizde renk değişimi
 • Apse oluşumu sonucu yüzünüzde şişlik
 • Bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yapılan dental ve radyolojik muayenelerde tedavi gerektiği anlaşılır
Kanal tedavisi nasıl yapılır
 • İlk önce yapılan anestezi ile ağrı hissetmemeniz sağlanır
 • Çürük temizlenir ya da kırık parça çıkartılır ve dişin sinirlerine ulaşılır
 • Dişin kökündeki sinir ve dokular temizlenir
 • Kök ucuna kadar kök kanalı şekillendirilir
 • Kök kanal boyunun tespiti için röntgen çekilir veya özel cihazlarla kanal boyu tespit edilir.
 • Dişin durumuna göre tek seans tedavi yapılabileceği gibi birkaç seans süren tedavilerde olabilir
 • Seans aralarında kök içini ve kök ucnu iyileştirecek ilaçlarla pansuman yapılır
 • Kanal tedavisi bitim aşamasında kanal içerisi özel dolgu maddeleriyle kök ucuna kadar doldurulur
Kanal tedavisi boyunca dikkat edilecekler
 • Anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yenmemeli ve içilmemelidir
 • Tedavi boyunca tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş ve benzeri sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. En çok diş kırıkları seanslar arasında görülmektedir.
 • Tedavi seansları arasında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.
Kanal tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı olurmu?

Kök kanal tedavisi sırasında anestezi yapılacağı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez.Tedavi sonrasında dişte özellikle çiğneme sırasında hafif bir ağrı ve hassasiyet olabilir. Tedavi sonrası birkaç gün hafif bir antienflamatuar ilaç kullanmakta sakınca yoktur.

Dişte oluşan iltihap sonucu dişin çekilmesi gereklilimidir?

Günümüzde kanal tedavisinde kullanılan maddeler ve teknikler sayesinde kök ucundaki apselerin büyük çoğunluğu tedavi edilebilmektedir ve böylece dişin çekilmesine gerek kalmamaktadır.Çekim; kontrol altına alınamayan enfeksiyon durumlarında veya diş ve çene ilişkisinin ileri derecede bozulduğu durumlarda başvurulan bir tedavi seçeneğidir.

Diş enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı nasıldır?

Normal şartlarda kanal tedavisi sırasında antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Ancak ileri enfeksiyon varlığında ya da dişte aşırı hassasiyet durumunda antibiyotik verilebilir.

Kanal dolgusu ve dolgu

Kanal dolgusu, kök kanalının temizlenip doldurulması işlemidir. Dolgu işlemi ise dişin ağız içinde görünen kron kısmının harabiyet miktarına göre kompozit dolgu, inley, onley ya da kron ile restore edilmesidir.

Kanal tedavisi gören dişlerin kırılganlığı

Kanal tedavisi sonucu diş canlılığını kaybettiği için daha kırılgan bir hale gelir. Kanal tedavisi gören dişlerde çok fazla madde kaybı olduğu ve daha kırılgan hale geldikleri için tedavi sonrası kaplama veya inley onley tarzı porselen dolgular tercih edilebilir.

Kanal tedavisi yenilenmesi

Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90 – 95 arasındadır. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisinin başarısızlığından bahsedilir. Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, sponton ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Başarısız kanal tedavisi yenilenerek, tedavi tekrarlanır. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahele yetersiz kalırsa dişin çekimi düşünülmelidir.