İmplant Tedavisi

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan vida şeklindeki yapay diş kökleridir. Bunlar genellikle titanyum veya titanyum alaşımlarından yapılır. Eksik dişlerin yerine yapılan implantlar, uzun ömürlü ve yaşam boyu sorunsuz şekilde kullanılabilir.

İmplant yapılması planlanan hastanın tedaviye başlamadan önce sağlık açısından uygun olup olmadığı araştırılıp, gerekli tetkikler yapılır. Hastanın çene yapısı ve implant yapılması planlanan bölgedeki komşu dokular klinik ve radyografik olarak incelenir ve gerekli ölçümler yapılarak detaylı bir planlama yapılır. Planlamada hangi tekniğin uygulanacağı, hangi tür implant kullanılacağı, implantı destekleyecek olan dokulara herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı değerlendirilir. İmplant çene kemiğine yerleştirildikten yaklaşık olarak 2-3 ay içinde kemiğe tamamen tutunur. Yeni gelişen teknolojilerle birlikte bu süre 3 haftaya kadar inebilmektedir.

Diş kaybından sonra eksik bölgedeki kemik çekilmeye, arkadaki diş öne gelmeye ve karşısındaki diş ise yükselerek boşluğu kapatmaya başlar. Bu yüzden implantlar, diş kaybından kısa süre sonra yapılmalıdır. Eğer uygun koşulları sağlıyorsa diş çekiminin hemen ardından çekim boşluğuna tek seansta implant yerleştirilebilir ya da diş çekimi sonrası kemik doku tamamen iyileştikten sonra (yaklaşık 2 ay sonra) implant yerleştirilir.

Özellikle tek diş eksikliklerinde eksik olan bölgeye implant yerleştirilerek komşu dişlere hiç dokunulmadan tedavi gerçekleştirilir. Fazla diş kaybının olduğu durumlarda eksik olan bölgelere yerleştirilecek birkaç implant ile, hareketli protez yerine sabit protez yapılabilmesi en önemli avantajlarıdır.

Tüm diş kayıplarında ise az sayıda implant yerleştirilerek, implant destekli hareketli protezler yapılabilir. İmplant destekli hareketli protezler, normal hareketli protezlere göre en büyük avantajı, ağız içinde herhangi bir oynama yapmaz. Yine tüm diş kayıplarında implant sayıları artırılarak sabit bir protez de yapmak mümkündür.

Yeni gelişen tekniklerle flapless yani dikişsiz bir şekilde implantı çene kemiğine yerleştirmek mümkündür. Flapless tekniğinde diş eti kaldırılmadan implant yerleştirilir. Diş eti kaldırılmadığı için dikiş gereksinimi oluşmaz. Böylece implant uygulaması ağrısız, kanamasız ve çok daha kısa sürelerde gerçekleşir.

Yeni gelişen teknolojilerle implant üzerindeki SLA Active yüzey özelliği sayesinde diş implantlarındaki başarı oranı %99 olmuştur.

İmplant tedavisi nasıl uygulanır?

İmplantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının sağlaması en önemli kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi için bir hafta yeterlidir. Ayrıca kendinden eriyebilen dikiş sayesinde bir günde de tedavi yapılabilir ancak bu durumda geçici protez yapılamayacaktır. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşamada ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir ve sonrasında bir hafta süre içinde implant üstüne gelecek porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılır ve tek bir implantın yapım süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarak değerlendirebiliriz. Bir implantın başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre sadece 3-4 dakikadır. Hasta bu süre içerisinde kesinlikle ağrı sızı hissetmez. O bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer, bu süre içerisinde de hastamız 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

İmplant tedavisi zor bir tedavi mi?

Hastalarımızın bazen implant tedavisinden çekindiklerini duyuyoruz. ‘İmplant sırasında canım acıyacak mı? İmplant yapıldıktan sonra ben bu süreci nasıl geçireceğim, ağrım olacak mı?’ diye endişeleri olabiliyor. Bunlara çok net bir şekilde ‘Hayır’ diyebiliriz. Çünkü implant tedavisi, lokal anestezi altında uygulanıyor ve hastalarımız işlem sırasında ağrı hissetmiyor. Daha sonrasında ise çok hafif ağrı olabiliyor. Bu dönemde de hastalarımız mutlaka ağrı kesici ve antibiyotiklerini kullanıyorlar.

Eğer ilaçlarını doğru kullanırlar ve hekimlerinin tavsiyelerine uyarlarsa, iyileşme sürecini de sorunsuz bit şekilde geçireceklerdir. Tabii ki ağızda cerrahi bir müdahale olduğu için biraz rahatsızlık hissedebilirler. Çok keyifli bir şekilde yiyeceklerini yemeye devam edemeyebilirler ama bu süreç en fazla 1-2 gün sürecektir. Sonrasında her şey normale dönecektir.

İmplant tedavisi sonrasında bakım gerekir mi?

İmplant tedavisi de aslında kendi dişlerimiz gibi bakım ve doktor kontrolü gerektiren bir tedavi yöntemidir. İmplant yapıldıktan sonra eğer dişler düzgün fırçalanmıyorsa, çok fazla sigara içiliyorsa, diş hekimi kontrolüne uygun aralıklarla gidilmiyorsa; kendi dişlerimiz zarar gördüğü gibi implantlar da zarar görebilir. Ama iyi bakım yapılan yani iyi bakımdan kastımız dişlerimiz fırçalanıyorsa, ağız suyu kullanıyorsak, çok fazla sigara içmiyorsak veya hiç içmiyorsak, 6 ayda bir diş hekimine gidip gerekli bakımları yaptırıyorsak implantlarımızı ömür boyu kullanabiliriz.

Her hastaya implant yapılabilir mi?

Genel sağlık durumu iyi, büyüme-gelişme çağını tamamlamış olan hastalarda kemik yapısı uygunluğu panaromik röntgen filmiyle değerlendirildikten sonra implant uygulanabilir. Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarda hastalığınız kontrol altında ise implant uygulanabilir.

İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği varsa ne yapılır?

İmplant uygulanacak bölgede bazen çeşitli nedenlerle uygun miktarda kemik bulunmayabilir. Bu durumda çene cerrahı tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri (ogmentasyon, kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği ile ogmentasyon) yapılarak kemik hacmi istenilen boyutlara çıkarılabilir.

Diş çekimi sonrası implant yapılabilir mi?

Çoğu durumda implant yapılacak bölgedeki kemik yapısı uygun ise diş çekiminden hemen sonra çok rahat implant yapılabilir. Genelde bu işlem sonrası bölgede kemik tozu ilavesi ile implant desteklenir.

İmplantın markası önemli mi? İmplantın kalitelisi olur mu?

Günümüzde kullanımı artığından dolayı çok sayıda implant markası mevcut. İmplant firmasının çok uzun süredir piyasada olması birçok tecrübeyi beraberinde getirir. Firmalar bu tecrübeleri implantlarına yansıtarak implantların en iyi şekilde hizmet etmesini sağlar.

Ayrıca implantların ara parçası olarak adlandırılan birçok farklı amaçlı parçalarında rahat bulunabilmesi o implant için bir avantajdır. İmplant markasının tedaviyi yapan hekimin güvendiği bildiği ve tecrübesinin olduğu kalite belgeli ürünler olması önemlidir.

Birçok iyi özelliği bir arada bulunduran implanta, kaliteli implant diyebiliriz. Dolayısıyla biz de tercihimizi yaparken hastalarımız için bu iyi özelliklerden en fazlasını barındıran implantları tercih ediyoruz. Böyle olduğu zaman hem sonuçlar uzun ömürlü oluyor, hem de hastalarımız implantlarını rahatlıkla kullanabiliyorlar.

İmplant tedavisi pahalı mı?

İmplant fiyatı; marka, model, imal edildiği ülke ve tedavinin uygulandığı ülkeye göre değişiklik gösterir. Örneğin İsviçre’deki bir implant tedavisi Türkiye’deki implant tedavisi ile aynı marka implant kullanılarak yapıldığı karşılaştırılırsa yaklaşık 10-20 kat daha pahalıya gelmektedir. Almanya ile Türkiye’yi karşılaştırdığımızda ise 5’te bir fiyatına aynı marka implant tedavisi uygulanabilir.